м. Львів, вул. Петлюри С.,34:тел. +38 (099)-631-46-65 м. Харків, пр-кт Гагаріна, 248:тел.+38 (050)-859-33-43 м. Харків, вул.Волонтерська,74:тел. +38 (050)-058-42-12

Темна сторона виходу з карантину

Другий етап виходу з карантину, який оголосив уряд, практично повністю повертає звичне життя на кола своє. За умови, що нормально запрацює громадський транспорт та міжміський, хоча б частково повернутися до навчальних закладів діти, а більшість людей – до роботи.

Але питання, якими вони повернутися, особливо ті, хто справді перебував у максимальній самоізоляції, і зіткнулося з фінансовими проблемами та необхідністю довгий час ділити особистий простір навіть з близькими дітьми, нехтуючи особистим комфортом та відпочинком. Мем не першої свіжості, що після карантину зі своїх квартир вийдуть десятки тисяч шизофреніків з чистими руками, може виявитися зовсім не міфом. І разом із поняттям стокгольмський синдром, з’явиться ковидний.

У березні та квітні в Китаї, який першим зіткнувся з епідемією нового коронавірусу та першим зняв карантин, було зафіксовано рекордну кількість розлучень. Щоденна кількість розлучень в окремих РАГСах досягла 10-14 на день. Далі ліміти були обмежені. Це в рази більше, ніж у докарантинний період і перевищило кількість шлюбів, що реєструються. Єдина причина всіх розлучень, яку називали китайці – надто багато часу, проведеного разом, та сварки під час ізоляції.

У Європі та Америці не стали чекати закінчення карантину, щоб з’ясувати сімейні стосунки. Тут психологи та поліцейські зафіксували рекордне зростання домашнього насильства. Глава МВС Франції Крістоф Кастанер повідомив, що лише за перші два тижні карантину в країні на 30% збільшилася кількість випадків домашнього насильства. В одному лише Парижі цифра зросла на 36%. Жертвами домашнього насильства у Франції щороку стають близько 220 тисяч жінок. Це один із найвищих показників у Європі. Один із найвищих зріст домашнього насильства зафіксували у Бразилії – майже в половину. Значне зростання домашніх репресій зафіксували у Британії, Іспанії, Італії. Якщо у 2017 році, за даними ВООЗ, від домашнього насильства страждала кожна третя жінка у світі, а гинули щороку 50 тисяч жінок, то навіть за найбрутальнішого підрахунку ковидний карантин у цю скарбничку внесе ще 15 тисяч життів. Чимала цифра навіть на тлі всесвітньої пандемії. Але крім жінок, від домашнього насильства страждають діти, особливо там, де батьки змушені поєднувати виховання, навчання та забезпечення дітей із дому; де дітей на час пандемії повернули в неблагополучні сім’ї з інтернатів. А також люди похилого віку, які через свою вразливість від коронавірусу і необхідність додаткової турботи виявилися ніби винними в очах своїх нащадків.

І Україна в цій історії сплеску насильства не стоїть осторонь. За оцінками експертів, насильство в сім’ях у період карантину зросло вдвічі, але це дуже оцінні цифри, бо за тими ж експертними даними, до 90% жертв домашнього насильства в Україні замовчують свою проблему. У 2018 році до поліції через домашні побої (про психологічний та економічний тиск навіть не йдеться) на всю країну звернулося трохи більше 100 тисяч людей. При цьому, упевнені психологи, від насильства в сім’ї страждає кожна четверта українка.

У поліції, – попередили в обласному управлінні, – ще на початку карантину для жертв психологічних та фізичних знущань, а також для свідків цього цілодобово запрацював поліцейський чат-бот у месенджері Telegram «Дій проти насильства», всеукраїнська гаряча лінія 1547 та кризовий центр, щоб людина могла будь-якої миті звернутися за допомогою.

Але це не тільки і не стільки пов’язане з пандемією, а комплексною боротьбою України з проявами домашнього насильства, що диктується ЄС. При цьому ця робота виглядає дещо показовою. У Харкові стверджують, що кількість звернень не зросла. Багато в чому і тому, зазначають експерти, що в період ізоляції жертвам ще складніше звернутися за допомогою – навіть якщо вони знають куди і до кого, тиран завжди поруч, не втечеш, не подзвониш.

При цьому пліч-о-пліч з домашнім насильством йде збільшення споживання алкоголю і наркотиків у період карантину. Гарячі напої виявилися чи не єдиною можливістю розслабитися та вбити час – пити стали навіть ті, хто займався спортом та ходив у театри та лекторії. Тому що пробіжки в парках, йога при присутності всіх домашніх або вебінари, коли хтось метушиться по сусідству, виявилися складними у здійсненні, а випивка у кожному найближчому магазині.

Ще простіше з наркотиками, за якими навіть не треба йти до магазину. Досить оплатити закладку через інтернет, отримати координатори та вийти за дозою під виглядом вигулу із собакою чи походом до магазину. Більше того, констатують лікарі, наркотики популярніші у молоді та підлітків – немає запаху, сп’яніння не настільки очевидне для мешканців поряд. У нацполіції за час карантину розкрито понад 200 випадків розповсюдження наркотиків через мережу інтернет, 30 дилерів притягнуто до відповідальності. Це значно більше, ніж за той же період минулого року, але правоохоронці насамперед ці показники пов’язують із успішністю своїх дій. А ось лікар-нарколог медичного центру «Альтернатива» Євген Бабенко попереджає, що пандемія коронавірусу може перерости в епідемію наркоманії та алкоголізму.

По-перше, великий ризик для тих, хто боровся і намагався подолати згубну залежність – каже Евген Бабенко, – ці люди частково намагалися соціалізуватися, працювати, а зараз знову наодинці опинилися зі своєю хворобою, плюс стрес, і тому вони можуть повернутися до вживання наркотиків та алкоголю. Друга категорія – молодь. Опинившись без звичного кола спілкування та соціальних зв’язків, які грають у житті величезну роль, вони шукатимуть заміну. Ну й люди, які не можуть впоратися зі стресом – через втрату роботи, звичного достатку чи надто тісного контакту з домашніми – і намагаються підняти настрій наркотиками та алкоголем. Навіть якщо ви повернулися до поганих звичок або перебрали з алкоголем, треба займатися не самобичуванням, а шукати вихід насамперед за допомогою фахівців. Нехай навіть онлайн, тому що спроба різко вийти із запою може бути небезпечною. Якщо ж ви розумієте, що ви самі або ваші близькі захопилися або повернулися до наркотиків, теж не варто ховатися — частіше раніше розпочато лікування, тим легше подолати залежність. Саме, зі скасуванням карантину, воно навряд чи пройде.

Чим раніше – тим легше. Це порада практично всіх психологів, які говорять про психологічні проблеми, що виникли під час самоізоляції. Агресія, залежність чи нерозуміння. Експерти радять, що незважаючи на відсутність культури звернення за психологічною допомогою, зараз такий період, що можливо варто скористатися допомогою фахівців, і навіть не чекати на повне закінчення карантину, тим більше, що багато хто консультує віддалено. Можливо, це допоможе зберегти здоров’я, сім’ї та уникнути китайської статистики розлучень.

Джерело статті Медіа група Об’єктив